Co to jest Mastermind – wspólne i kreatywne rozwiązywanie problemów

O pojęciu Mastermind dowiedziałam się kiedyś na jednej z grup, do których należę. W kółko widziałam pytanie “Należysz do jakiejś grupy Mastermind?” – Tak, zapewne tak jak i Ty, nie miałam pojęcia, co to w ogóle znaczy.
Przeczytaj niżej.

Mastermind

Co to jest to Mastermind?

To grupa,którą tworzy kilka lub kilkanaście osób, które prowadzą swój biznes czy bloga. Zazwyczaj jednak taka grupa liczy od 2-6 osób. Członkowie grupy spotykają się regularnie (online lub na żywo), by wspierać się, radzić, a nawet prowadzić między sobą mini szkolenia, które mają pomóc w rozwoju ich firmy czy bloga.


Darmowe czy płatne?

Istnieją grupy, gdzie można zapisać się na płatny mastermind, prowadzi go wtedy osoba, która znacznie przewyższa wiedzą pozostałych członków grupy i występuję ona w roli mentora, nauczyciela. Moim zdaniem jest do świetny sposób, jeśli znamy osobę prowadzącą, wiemy, co osiągnęła i mamy pewność, że wiele wyniesiemy z takich szkoleń.

Darmowe grupy zazwyczaj tworzą osoby o podobnym poziomie umiejętności  i wiedzy, tworzą one wtedy listę tematów oraz prowadzącego dany temat czy zagadnienie. W tym przypadku bardzo fajne jest to, że większość osób jest na podobnym poziomie, a inni uczestniczy nie muszą czekać, aż jedna czy dwie osoby nadrobią jakiś temat. 

mastermind

Zalety grupy Mastermind

 1. Mobilizacja
 2. Motywacja
 3. Rozwój osobisty
 4. Nowe kontakty, a nawet przyjaźnie
 5. Możliwość współpracy z innymi członkami grupy
 6. Wzajemne wsparcie
 7. Promocja innych członków grupy na własnych portalach 
 8. Prawdopodobny rozwój Twojej firmy/bloga 
 9. Pobudzanie swojej kreatywności
 10. Przygotowując temat – od razu poszerzasz swoją wiedzę!

  Czy chciałabym uczestniczyć w mastermind?

  Oczywiście, że tak! To następna forma nauki, którą mogłabym dopisać do swojej listy sposobów zdobywania wiedzyFajnie, gdybym znalazła osoby, które mają podobne zainteresowania, prowadzą swój biznes lub bloga. Nie jestem pewna czy mogłabym prowadzić taki Mastermind sama. Dobrze byłoby ustalić plan, według którego organizowałoby się spotkania, ustalić strategie i wspólnie działać – przecież w grupie siła!  Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się znaleźć czas i odpowiednie osoby do stworzenia takiej grupy. 


  [PYTANIE]

  Co sądzisz o takich grupach?
  Chciałabym do takiej należeć, czy może już jesteś członkiem jednej?