Co to jest Mastermind – wspólne i kreatywne rozwiązywanie problemów

O pojęciu Mastermind dowiedziałam się kiedyś na jednej z grup, do których należę. W kółko widziałam pytanie “Należysz do jakiejś grupy Mastermind?” – Tak, zapewne tak jak i Ty, nie miałam pojęcia, co to w ogóle znaczy.
Przeczytaj niżej.

Mastermind

Co to jest to Mastermind?

To grupa,którą tworzy kilka lub kilkanaście osób, które prowadzą swój biznes czy bloga. Zazwyczaj jednak taka grupa liczy od 2-6 osób. Członkowie grupy spotykają się regularnie (online lub na żywo), by wspierać się, radzić, a nawet prowadzić między sobą mini szkolenia, które mają pomóc w rozwoju ich firmy czy bloga.


Darmowe czy płatne?

Istnieją grupy, gdzie można zapisać się na płatny mastermind, prowadzi go wtedy osoba, która znacznie przewyższa wiedzą pozostałych członków grupy i występuję ona w roli mentora, nauczyciela. Moim zdaniem jest do świetny sposób, jeśli znamy osobę prowadzącą, wiemy, co osiągnęła i mamy pewność, że wiele wyniesiemy z takich szkoleń.

Darmowe grupy zazwyczaj tworzą osoby o podobnym poziomie umiejętności  i wiedzy, tworzą one wtedy listę tematów oraz prowadzącego dany temat czy zagadnienie. W tym przypadku bardzo fajne jest to, że większość osób jest na podobnym poziomie, a inni uczestniczy nie muszą czekać, aż jedna czy dwie osoby nadrobią jakiś temat. 

mastermind

Zalety grupy Mastermind

 1. Mobilizacja
 2. Motywacja
 3. Rozwój osobisty
 4. Nowe kontakty, a nawet przyjaźnie
 5. Możliwość współpracy z innymi członkami grupy
 6. Wzajemne wsparcie
 7. Promocja innych członków grupy na własnych portalach 
 8. Prawdopodobny rozwój Twojej firmy/bloga 
 9. Pobudzanie swojej kreatywności
 10. Przygotowując temat – od razu poszerzasz swoją wiedzę!

  Czy chciałabym uczestniczyć w mastermind?

  Oczywiście, że tak! To następna forma nauki, którą mogłabym dopisać do swojej listy sposobów zdobywania wiedzyFajnie, gdybym znalazła osoby, które mają podobne zainteresowania, prowadzą swój biznes lub bloga. Nie jestem pewna czy mogłabym prowadzić taki Mastermind sama. Dobrze byłoby ustalić plan, według którego organizowałoby się spotkania, ustalić strategie i wspólnie działać – przecież w grupie siła!  Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się znaleźć czas i odpowiednie osoby do stworzenia takiej grupy. 


  [PYTANIE]

  Co sądzisz o takich grupach?
  Chciałabym do takiej należeć, czy może już jesteś członkiem jednej?

Szykujesz się do sprzedaży kursu online, własnego produktu fizycznego,
e-booka lub webinaru? Planujesz w końcu zacząć skalować swój biznes online?

Po tym kursie będziesz miała dopracowany system do wysyłki newslettera! Koniec z godzinami spędzonymi na grzebaniu i szukaniu rozwiązań technicznych,
z poczuciem frustracji i pulsującej żyłki na czole.

Dlaczego warto dołączyć teraz? Bo nie warto tracić swojego czasu, potencjału na podgrzewanie swojej publiki.
Skaluj biznes i zarabiaj większe pieniądze! Tylko w tej edycji ze wsparciem od certyfikowanego eksperta MailerLite!

10 komentarzy

 1. Anna Popławska

  Miałam zaproszenie do kilku grup ale na szkoleniu ktoś powiedział (Tarra Gentile), że od osób na tym samym poziomie nie za wiele się nauczymy. Lepiwj, żeby w grupie jednak był jakiś mentor albo bardziej doświadczony przedsiębiorca.

  Odpowiedz
  • creativevibes

   Może i tak, chociaż podobny poziom może być w konkretnym przypadku, dużo osób wie więcej niż nam się wydaje. Chciałabym kiedyś spróbować!:)

   Odpowiedz
 2. Katka | projekt-wnetrze.pl

  Wsparcie innych jest bardzo ważne. Takie grupy z odpowiednimi ludźmi potrafią dać porządnego kopa i mocno zmobilizować do działania.

  Odpowiedz
  • creativevibes

   Dokładnie. Święte słowa. W “kupie siła” 😉

   Odpowiedz
 3. Magdalena Górecka

  Pewnie byłoby to fajne rozwiązanie, ale musiałyby to być osoby na tym samym lub wyższym poziomie rozwoju biznesu, żebyśmy nie marnowali swojego czasu.

  Odpowiedz
  • creativevibes

   Magda to pewnie też zależy od tematu. Biorąc osoby na podobnym poziomie rozwoju biznesu, ale także znających się lepiej na innej rzeczy, można się trochę nauczyć. Ja byłabym wniebowzięta, mając możliwość nauki z Tobą! 🙂

   Odpowiedz
 4. Angelika

  kiedyś to pojęcie obiło mi się o uszy, nie wiem czy nie przy okazji reklamy telewizyjnego jakiegoś banku, ale nie wiedziałam, że też są grupy o takiej nazwie.

  Odpowiedz
  • creativevibes

   O widzisz, ja dowiedziałam się o tym z grup na facebooku i bardzo mnie to zaciekawiło 🙂 Ciesze się, że dowiedziałaś się czegoś nowego! 🙂

   Odpowiedz
 5. Dagmara Górzkowska

  Słyszałam kiedyś o tym 😉

  Myślę, że to świetna sprawa, ale ja jestem chyba zbyt wielkim indywidualistą i traktuję blog tylko jako hobby, przez co nie jestem zbyt regularna 😉

  Odpowiedz
  • creativevibes

   Dagmara, to może mieć zastosowanie do bloga jak i do biznesu – promocja, pisanie postów itp. Szeroki zakres 🙂

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *