Moje sposoby na zdobywanie wiedzy

Zdobywanie wiedzy jest dla mnie niezwykle ważne.
Dlaczego warto się uczyć i zdobywać wiedzę?

Pytanie prawie retoryczne, ale znam osoby, którym nie zależy na poszerzaniu wiedzy i ciągłym rozwoju. Pewnie, nie każdy musi być tak bardzo zainteresowany tematem rozwoju osobistego, jak ja — przecież jakby każdy chciał robić to samo, to świat byłby nudny. Uważam natomiast, że każdy powinien znaleźć swoją pasję, hobby i w tej dziedzinie się doskonalić, szukać, szukać i jeszcze raz szukać! W dobie XXI wieku mamy szansę dowiedzieć się tak naprawdę wszystkiego. Możesz kreatywnie dokumentować wspomnienia, nauczyć się robić piękne zdjęcia, czy dowiedzieć się jak działa machina social media. Znajdzie się także miejsce w internecie, czy książka, która mówi jak wyszywać czy tworzyć z gliny. Tak, naprawdę!

1.Książki i E-booki

Książki, to naprawdę bardzo ważna pozycja. Swoich książek, szukam stacjonarnie bądź inwestuje w E-booki. Bardzo fajną aplikacją jest Woblink lub Legimi czy eReader Prestigio –  z tej ostatniej korzystam najczęściej. Książki czytam na telefonie, nie mam do tego specjalnego czytnika. W aplikacji eReader Prestigio można ustawić sobie tryb czytania na nocny czy dzienny,  jest to bardzo pomocna i przyjazna opcja dla naszych oczu 🙂

Aby nie zapomnieć wartościowej treści, często robię notatki i notuję to, co uważam za interesujące i przydatne.

Dla wszystkich osób, którym szkoda wydawać pieniądze, lub ich po prostu na to nie mają — pamiętajcie, że istnieją jeszcze biblioteki miejskie, w których można wypożyczyć wiele ciekawych pozycji — za darmo! Da się? Da się!

2.Darmowe lub płatne pdf-y

Mam masę wartościowych pdf-ów pobranych z blogów i stron internetowych. Bardzo często jest w nich zwarta podstawowa, kompaktowa wiedza na dany temat. Wiele blogerów i małych biznesów, udostępnia te pdf-y całkiem za darmo, a jeśli uznasz, że wiedza ta jest super wartościowa, możesz zakupić ich płatne pdf-y lub kursy.

3. Kursy online

Tak jak wspomniałam wyżej wiele stron, blogerów, biznesmenów — jak zwał, tak zwał — udostępnia swoje kursy — tak, są też darmowe! Ja skorzystałam już z wielu takich kursów, chociażby o prowadzeniu bloga czy fanpage na Facebooku. Wiele z nich było całkiem za darmo, a za niektóre zapłaciłam. Jeśli chcielibyście więcej o tym poczytać, dajcie znać — zrobię o tym osobny wpis.

4. Blogi

Wiele blogerów, prowadzących blogi lifestyle-owe, zaczęło dawać mini porady blogowe, biznesowe etc. Dobrym przykładem jest Kasia z bloga Worqshop, która prowadzi czwartkowe worqshopowe Qulisy na swoim fanpage,  Natalia z jestrudo oraz Agnieszka z bloga Agwer, które utworzyły już mini serię blogową, czy moja ulubiona Ula Phelep  prowadząca szkołę blogowania. Ostatnio bardzo inspirującym i edukującym miejscem dla mnie jest blog przemiłej Magdy z lekkazmianamamy. Magda tworzy naprawdę bardzo wartościowe treści.

4. Webinary i Facebook Live

Webinary – ta pozycja może nie być znana dla wielu osób, chociaż webinary stają się coraz bardziej znaną formą zdobywania wiedzy oraz nowych informacji. Na webinar może zapisać się każdy. Zazwyczaj dzieje się to poprzez zapis na listę mailingową – po zapisie dostajemy link do webinaru, w który należy wejść. Spotkałam się również z webinarami płatnymi. Webinary to forma szkolenia online, w których konkretna osoba dzieli się swoją wiedzą na określony temat. Świetne rozwojowe webinary prowadzi np. Ewelina Mierzwińska .

Facebook live – facebook live prowadzi wiele osób, są one prowadzone na grupach, fanapagach czy na zwykłych profilach. Mają oną podobną formę i założenie co do webinaru.

5.Podcasty

Następna nowa forma nauki dla mnie. Ja podcast traktuję jak mini audycję radiową. Podcast można ściągnąć na telefon w formie pliku mp3 lub możesz ich słuchać w przeznaczonych do tego aplikacjach np. Podcast & Radio Addict. Ważnym atutem  podcastów, jest taki, że możesz ich słuchać dosłownie wszędzie, podczas jazdy autem, rowerem, podczas biegania czy gotowania.

6. Grupy na Facebooku i wyzwania online

Mam kilka dobrze dobranych grup facebookowych, na których mogę dowiedzieć się masę ciekawych rzeczy, a moja tablica nie jest zawalona śmieciowymi filmikami, które mnie nie śmieszą. Na takich grupach możemy nawiązać współpracę, poznać wspaniałych ludzi i dowiedzieć się wielu rzeczy. Ostatnio, modną formą są także wyzwania online prowadzone na tych grupach. Jednym z wyzwań, do których dołączyłam już jakiś czas temu, jest wyzwanie na grupie #HakerkiSukcesu BOOTCAMP Strategia Biznesu Online – wyzwanie prowadzi cudowna Marta, która dzieli się z nami swoją wiedzą ZUPEŁNIE ZA DARMO. Marta mobilizuje nas do realizacji zadań oraz do ogarnięcia swoich social media.

9. Youtube

Tutoriale, tutoriale i jeszcze raz tutoriale. Filmy na youtube to cudowna forma nauki, ponieważ mamy wszystko podane na tacy. Osoba nagrywająca film pokazuje wszystko po kolei, przechodzi z nami przez proces tworzenia danego zagadnienia np. jak się umalować, jak zrobić grafikę w danym programie czy jak nauczyć się edytować tekst w wordzie czy excelu.

Zdobywanie wiedzy jest dla mnie bardzo ważne. Chciałabym się ciągle rozwijać i realizować postawione sobie cele. Mam nadzieję, że ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny. 

Skąd Ty najczęściej czerpiesz wiedzę?

Zacznij od prezentu!

Ułóż przemyślane ścieżki Klienta i znajdź odpowiednie strategie do swojego newslettera, tak aby pełni wykorzystać jego potencjał.